sᗩᖇIYEᖇ ᗰEᗪYᗩ

ᗩᒍᗩᑎS & ᖇEKᒪᗩᗰ

Büyükdere’ye Korkuluk Dayanmaz Oldu!

Büyükdere sahil yolunda mola veren balıkçı tekneleri kazıklı yolda ‘mapa’ bulunmaması nedeniyle halatlarını korkuluklara bağlaması, korkulukların kopmasına neden oluyor.

Balık sezonunun açılmasıyla birlikte Karadeniz, Marmara Denizi ve Boğaza gelen balıkçı tekneleri, Malzeme ihtiyaçlarını tedarik etmek için mola verdikleri Büyükdere’de teknelerini bağlayacak ‘Mapa’ bulunmadığı için geçtiğimiz yıl Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı öncülüğünde Sarıyer’li Muhtarların yoğun girişimleriyle İBB tarafından yapılarak olası can kayıplarının önüne geçen korkuluklara bağlaması nedeniyle, tonlarca ağırlıktaki teknelerin ağırlığına dayanamayan korkuluklar kopuyor.

MAPA BULUNMADIĞI İÇİN KORKULUKLARA BAĞLIYORLAR

Yoğun geçen av sezonu dolayısıyla çoğalan tekne sayısı her geçen gün artarken, Tekneler, tayfaların iaşesi başta olmak üzere temel ihtiyaç malzemelerini almak için Büyükdere’de mola veriyor. Verilen bu molalar da sahil kesiminde daha önce bulunan ve İBB Zabıta ekiplerince kaldırılan Mapa diye adlandırılan bağlama halkaları olmadığı için tonlarca ağırlığındaki tekneler korkuluklara bağlanıyor ve ağırlığı çekemeyen korkuluklar kopuyor.

MUHTAR ALİ YAZICI’DAN BASINA VE İBB’YE ÇAĞRI

Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar ile bir hafta arayla ikinci kez kopan korkuluklardan ötürü Basına seslerinin duyurulması için İBB yetkililerinde, bağlama halkalarının tekrar yapılması çağrısında bulundu.

YİNE AYNI REZİLLİK

Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Tonlarca ağırlıkta teknenin iki parmak kalınlığındaki  kenar demir borularına  bağlanamayacağını bağlansa da kopacağını bile bile Bu demirlere zarar veren  kendinden başka kimseyi düşünmez sayıları bir kaç  Balıkçı tekne  sahibine sormak istiyorum sizin hiç insafınız yokmu?
Sarıyer Basınımıza da bu konuyu sert bir şekilde  kaleme almalarını rica ediyoruz çünkü bizler kırılanı yaptırmaktan bıktık onlar  parçalamaktan  bıkmadılar Büyükşehir belediyesinden  kazıklı yol kenarlarına  Bağlama demir  halkaları takmasını ısrarla istiyoruz  çünkü bunun çözümü bu” dedi.

İLYAS TORLAK’TAN AÇIKLAMA

Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı’nın sosyal medya hesabı üzerinden Basınada seslenerek konuyu haberleştirerek gündeme taşınması talebine, İstanbul Balık Üreticileri ve Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İlyas Torlak, yaptığı açıklamada, “Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı tarafından gündeme getirilen kazıklı yoldaki korkulukların balıkçı tekneleri tarafından kopartılması hususunda, kamuoyunun bilmesi gereken hususları,  kamuoyuna duyurmak isterimki, Öncelikle kazıklı yola bağlanan tekneler, daha önce buralarda bulunan Mapa’ların Zabıta ekipleri tarafından kaldırılması nedeniyle mecburiyetten ötürü bu korkuluklara bağlanan ikmal ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında mola veren balıkçılardır ve bu balıkçılar, Büyükdere esnafına ekonomik katkıda bulunmaktadır.

DEFALARCA BAŞVURUDA BULUNDUK

İstanbul Balık Üreticileri ve Su Ürünleri Kooperatifi olarak Kireçburnu mevkide dahil olmak üzere balıkçılarımızın, ikmal ve balık nakliyelerini yapabilmeleri için barınma ve nakliye iskelesi talebimiz ile sökülen Mapa’ların tekrar konulması talebimiz defalarca reddedilmiştir. Korkulukların tahrip edilmesinden ötürü bizde rahatsızlık duyuyoruz ve uygun bulmuyoruz ancak biraz öncede belirttiğim üzere teknelerimiz iaşe ve ikmal için bu molaları vermek zorunda bu nedenle yetkililere bir kez daha sesleniyorum, bu çirkin görüntülerin ve olumsuzlukların yaşanmaması için öncelikle Mapa’ların tekrar konulması, barınma ve nakliye iskele talebimizinde yerine getirilmesini istiyoruz” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.