sᗩᖇIYEᖇ ᗰEᗪYᗩ

ᗩᒍᗩᑎS & ᖇEKᒪᗩᗰ

Sarıyer’de 40 bin riskli yapı var !

Sarıyer’deki 68 bin binanın yüzde 75’i herhangi bir mühendislik hesabı almamış tahminen 40 bin riskli bina var. Sarıyer Belediyesi ilçe genelindeki binalara tebligatlar göndererek binalarının riskli olup olmadıklarını inceletmelerini istedi.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerinin ardından olası Marmara depremi de gündemdeki yerini koruyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin raporuna göre İstanbul’da kendiliğinden çökme riski olan 318 bina var ve bu binalarda 8 bin kişi yaşıyor. İstanbul’da bazı ilçeler, semtler var ki riskli bina sayısı çok çok yüksek.

Sarıyer’de durum korkutucu

Sarıyer Belediyesi’nden verilen bilgiye göre; ‘evinizi kontrol ettirin’ tebligatı sadece tapulu ve iskanlı binalara gönderildi. Sarıyer’de bina sayısı öngörünüm bölgesi dahil 68 bin bina bulunuyor. Bunun yaklaşık yüzde 75’i mühendislik hizmeti alınmadan yapılan yapılar. Yani çoğunluğa yakını test sonucuna göre riskli yapı çıkabilir. 68 bin binadan 49 bini Boğaziçi öngörünüm dışında kalıyor. Tahmini riskli yapı sayısı: 40 bin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.